joomla templates top joomla templates template joomla

Pożar na pl Niepodległości we Włocławku. Zadymione mieszkania od czwartej kondygnacji w górę

włącz . Opublikowano w Włocławek wiadomości

 
8 listopada na placu Wolności we Włocławku doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Miejskie Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o godz. 11:36. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar w mieszkaniu na 5. piętrze.
 
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym oraz ogień z okien mieszkania oraz silne zadymienie w ciągu klatki schodowej od czwartej kondygnacji w górę. Działania straży pożarnej polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się mieszkanie wraz z wyposażeniem (pierwszy prąd wody podano z podnośnika hydraulicznego przez uszkodzone okna, natomiast drugi prąd wody - klatką schodową).
 
Przed wejściem do mieszkania, na zadymionym korytarzu, zastano kobietę, która poinformowała ratowników, że w mieszkaniu znajduje się starszy mężczyzna. Kobietę ewakuowano na zewnątrz budynku, gdzie do chwili przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego przebywała pod opieka jednego z ratowników. Udzielono jej kwalifikowanej pierwszej pomocy z uwagi na zatrucie gazami pożarowymi. 
 
Ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych niezwłocznie udali się do wewnątrz mieszkania, gdzie w jednym z pokoi odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę, którego ewakuowali na zewnątrz mieszkania i przekazali obecnemu na miejscu zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. 
 
 
Po przebadaniu i zaopatrzeniu został on zabrany do szpitala. Po przybyciu na miejsce prowadzonych działań kolejnego Zespołu Ratownictwa Medycznego przekazano kobietę, której udzielana była pierwsza pomoc, a po przebadaniu przez lekarza została odwieziona do szpitala na dalsze badania. W trakcie prowadzonych działań przybyłe pogotowie energetyczne wraz z pogotowiem gazowym odłączyły media. 
 
Na skutek oddziaływania wysokiej temperatury w mieszkaniu objętym pożarem uszkodzona została rura PCV doprowadzająca wodę do mieszkania (brak jakichkolwiek możliwości uszczelnienia stopionej rury i ograniczenia wycieku wody, do chwili zakręcenia zaworu głównego). Wyciek wody spowodował zalanie mieszkań w pionie poniżej prowadzonych działań wraz z szybem windy i klatką schodową. 
 
Na czas prowadzonych działań ruch na placu Wolności od ulicy Brzeskiej do ulicy Kilińskiego został wyłączony z ruchu (policja zorganizowała objazdy). Po ugaszeniu pożaru mieszkanie wraz z klatką schodową zostało oddymione i przewietrzone, a następnie zostało sprawdzone przy użyciu kamery termowizyjnej celem wyeliminowania jakichkolwiek zarzewi ognia. Znajdujące się powyżej mieszkania zostały sprawdzone na zawartość tlenku węgla (brak wskazań). Miejsce zdarzenia zabezpieczono.
 
W akcji brały udział: cztery zastępy z JRG nr 1 - samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32, samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16, samochód specjalny SCH-38 (podnośnik) i samochód ratowniczo-rozpoznawczy SLRR, zastęp z JRG nr 2 - samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/50 oraz policja, pogotowie ratunkowe, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe i straż miejska. Akcja trwała 2 godziny i 44 minuty.